Dziś jest: Czwartek 06 maja 2021, imieniny: Jana i Judyty

2021-02-18 11:47:22

"Wiejska dobrodziejka" może zostać Europejskim Drzewem Roku

Szanowni Państwo, pomóżmy lipie Św. Nepomucena rosnącej w Dulczy Wiejskiej otrzymać tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Ostateczny werdykt w plebiscycie należy do internautów, dlatego serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu.

Polskę reprezentuje Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (pow. mielecki, woj. podkarpackie).

Lipa została najpierw laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku, teraz nadszedł czas na etap kolejny, na poziomie europejskim.

Wiejska dobrodziejka

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!

Internetowe głosowanie na Europejskie Drzewo Roku co roku w lutym organizuje Environmental Partnership Association (EPA) – organizacja skupiająca sześć fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, które wspierają projekty mające na celu ochronę środowiska i mobilizację społeczności lokalnych. Pierwsze europejskie głosowanie odbyło się w 2011 r., od tego czasu liczba krajów biorących udział wzrosła z 5 do 16.

Łódź także docenia te długowieczne i pożyteczne drzewa – w corocznie organizowanej inicjatywie „Las młodej Łodzi” rodzice na pamiątkę urodzenia dziewczynki, sadzą właśnie lipy.

Zachęcamy do głosowania na oficjalnej stronie konkursu Tree of The Year: https://www.treeoftheyear.org/results

Głosowanie potrwa do 28 lutego br.+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do publikacji komentarza - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Kierownik jednostki jest procesorem danych osobowych.

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Czytaj również

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szukaj

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczne Biuro Obsługi Interesantaelektroniczny samorząd

System RadaLokalne Centrum CertyfikacjiDziennki UstawMonitor Polskie - Wrota Powiat Stargardzki

ISO

Kalendarz

  Maj 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31