Dziś jest: Środa 08 grudnia 2021, imieniny: Marii i Wirgiliusza

2021-10-29 14:47:36

Śmierdzący problem

Mieszkańcy gminy Stara Dąbrowa mają dość uciążliwych zapachów w swoich miejscowościach. Do Urzędu Gminy wpłynęło pismo z podpisem 400 osób skarżących się na bóle głowy, odruchy wymiotne czy bóle brzucha.

"Prosimy o zaprzestanie działań powodujących odór ze składowiska w Łęczycy, który występuje każdego dnia w porach wieczornych i rannych na obszarze Kicko, Stara Dąbrowa, Załęcze, Łęczyca, Storkówko, Parlino. Odór jest bardzo uciążliwy. Nie jesteśmy w stanie dłużej tolerować tej uciążliwości. Wpływa ona negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Kilkakrotnie zgłaszaliśmy ten problem do pracowników składowiska w Łęczycy. Nie jesteśmy w stanie dłużej tolerować tej uciążliwości. Wpływa ona negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. " - to fragment listu wystosowanego do Urzędu Gminy w Starej Dąbrowie, w związku z uciążliwościami występującymi na terenie Gminy Stara Dąbrowa. Pismo zostało przesłane również do Prezydenta Stargardu Rafała Zająca, a także prezesa ZZO Sp. z o.o. Sebastiana Szwajlika.
Na prośbę mieszkańców, w świetlicy wiejskiej w Łęczycy odbyło się spotkanie, na które w imieniu prezesa składowiska stawił się dyrektor ds. techniczno – eksploatacyjnych Łukasz Misztela.
Podczas spotkania przedstawiciel spółki zobowiązał się do zaprzestania wytwarzania odoru do końca I kwartału 2022 roku. Poinformował także zgromadzonych, że nieprzyjemny zapach jest skutkiem zawartego kontraktu na przyjęcie odpadów zmieszanych z Polic. Zobowiązał się także do przedstawienia pisemnej informacji w tej sprawie do mieszkańców miejscowości w których ta uciążliwość jest największa.

Władze gminy zaangażowały się w rozwiązanie problemu, który jest uciążliwy dla większości mieszkańców. Odbyło się spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Kustoszem. Na wniosek gminy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę pod kątem prawidłowego funkcjonowania systemu ppoż, nasadzeń ochronnych wokół składowiska, prawidłowości przechowywania gazów i ich utylizacji, wyjaśnienie co się dzieje z odciekami, zabezpieczenie okolicznych gruntów przed zanieczyszczeniami m.in. odpadami foliowymi.

Z prośbą o interwencję zwrócono się również do Wojewody Zachodniopomorskiego, który zlecił również Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska przeprowadzenie kontroli dotyczącej ustalenie przyczyny nieprzyjemnego zapachu na terenie gminy.

- Dla mnie jako wójta jest istotne, by funkcjonujące składowisko odpadów nie przeszkadzało w życiu ludzi zamieszkujących okolice z nim sąsiadujące. Problem ekologii to ważna dziedzina naszego życia.

Ten nowoczesny zakład winien mieć takie technologie, które pozwalają żyć w zgodzie z otaczającą ww. wysypisko przyrodą czy naturą. Dodatkowo do działania winno nas motywować dobro ludzi, którzy w przeszłości wybrali środowisko wiejskie mające dużo lepsze walory zdrowotne niż ośrodki miejskie. Naszym obowiązkiem jest więc dobro mieszkańców, jak i otaczającej nas przyrody, i nie możemy dopuszczać, jako osoby cywilizowane, do dalszej degradacji każdego środowiska, w tym i tego wiejskiego w gminie Stara Dąbrowa – mówi Sylwia Kalmus – Samsel, wójt gminy Stara Dąbrowa.+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do publikacji komentarza - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Kierownik jednostki jest procesorem danych osobowych.

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Czytaj również

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szukaj

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczne Biuro Obsługi Interesantaelektroniczny samorząd

System RadaLokalne Centrum CertyfikacjiDziennki UstawMonitor Polskie - Wrota Powiat Stargardzki

ISO

Kalendarz

  Grudzień 2021 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31