Dziś jest: Środa 23 września 2020, imieniny: Tekli i Bogusława

2013-04-26 13:18:21

Nowy System Gospodarki Odpadami

                          NOWY SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI

 Z dniem 1 lipca 2013r. zaczynają obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów.

Każdy z nas wytwarza śmieci i dlatego każdy z nas będzie płacił gminie za ich wywóz.  Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy będą uiszczać opłatę wynikającą ze stawki, określonej w Uchwale NR XXIV/168/2013 RADY GMINY W STAREJ DĄBROWIE z dnia 28 marca 2013r. Jeżeli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka opłaty w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie 12,40 zł miesięcznie. Jeżeli odpady nie będą segregowane, to stawka wyniesie 17,50 zł.

Opłatę za odbieranie odpadów należy zgodnie z Uchwałą NR XXIV/169/2013 RADY GMINY W STAREJ DĄBROWIE  z dnia 28 marca 2013 r. wpłacić przelewem na rachunek bankowy Gminy Stara Dąbrowa, lub gotówką w kasie Urzędu Gminy w Starej Dąbrowie. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się co miesiąc, z góry w terminie do 15 dnia  każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od lipca 2013 roku.

Przekaż do Urzędu Gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, która została przyjęta Uchwałą NR XXIV/170/2013 RADY GMINY W STAREJ DĄBROWIE  z dnia 28 marca 2013 r. Zdecydujesz w niej, czy będziesz segregował śmieci, czy nie. Od tego będzie zależała wysokość Twojej opłaty. Deklaracje należy złożyć pisemnie w Urzędzie Gminy w Starej Dąbrowie pokój nr 4 , lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 10 maja 2013r – pierwsza deklaracja, oraz w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności mających wpływ na wysokość opłat. ( załącznik 1 i 2 ).

Każdy z nas codziennie wyrzuca mnóstwo śmieci. Niesegregowane i niezagospodarowane muszą być wywożone na ciągle powiększające się składowiska odpadów. Przeciętny Polak produkuje 320 kg odpadów rocznie. Warto się zastanowić, jak postępować, żeby śmieci powstawało jak najmniej, dzięki czemu nasze otoczenie będzie ładniejsze, a my zaoszczędzimy na opłatach. Segregując śmieci znacząco przyczyniasz się do ochrony środowiska. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców i pieniędzy. Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne. Z odpadów mogą powstać np.: chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki, a nawet meble czy ubrania.

Odpady segregowane będą zbierane do pojemników zbiorczych (dzwonów) rozstawionych na terenie gminy Stara Dąbrowa. Będziemy selektywnie zbierali 3 frakcje odpadów: 

PAPIER
Jest to najłatwiejszy do przetworzenia surowiec wtórny. Można poddawać go recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć. Jak obliczono, tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew!

Do pojemników przeznaczonych na papier wrzucamy (pojemnik koloru niebieskiego):
- gazety, reklamy  i książki,
- tekturę zwykłą i falistą,
- worki papierowe,
- papier biurowy, ścinki drukarskie
Do pojemników wrzucać nie wolno:
- opakowań wielomateriałowych typu TetraPak (po napojach i mleku)
- opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem itp.
- papiery woskowanego, natłuszczanego i mokrego,
- prospektów i katalogów foliowanych i lakierowanych,
- pampersów i artykułów higienicznych,
- tapet i papieru termicznego.

SZKŁO
W 100% nadaje się do recyklingu. Jest doskonałym surowcem wtórnym, ponieważ można przetwarzać je wielokrotnie. energia zaoszczędzona dzięki recyklingowi jednej szklanej butelki pozwala zasilić: komputer przez 25 minut, telewizor przez 20 minut, a zmywarkę do naczyń   przez 10 minut.

Do pojemników przeznaczonych na szkło wrzucamy ( pojemnik koloru zielonego):
- opakowania ze szkła bezbarwnego i kolorowego bez zakrętek oraz zawartości
- słoiki i butelki po napojach i żywności
- opakowania szklane po kosmetykach

Nie wrzucamy:
- luster i szkła zbrojonego
- fajansu, porcelany, ceramiki , zużytych żarówek i lam jarzeniowych
- szkła samochodowego i okularowego

PLASTIK
Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać powtórnie. Dzięki możliwościom ich zagospodarowania odgrywają istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią. To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych (np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut). Wreszcie odpady z tworzyw służyć mogą w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali.

Do pojemników przeznaczonych na plastik wrzucamy (pojemnik koloru żółtego):
- butelki po napojach (butelki typu PET)
- butelki po szamponach, mydłach w płynie i środkach do prania
- butelki po środkach chemicznych i czyszczących
- kubki po jogurtach i margarynach
- wielomateriałowe opakowania po sokach
Nie wrzucamy:
- opakowania po lekach, tworzyw piankowych, silikonu, gumy, styropianu
- naczyń jednorazowych bez oznaczenia o przydatności do recyklingu
WAŻNE!! Butelki plastikowe należy wrzucać zgniecione.
 

 Takie frakcje odpadów jak:

  • budowlane i rozbiórkowe,
  • zużyte opony,
  • ulegające biodegradacji, odpady zielone,
  • niebezpieczne: przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po środkach ochrony roślin, nawozach itp.

będą odbierane w ilości nieograniczonej w Punkcie  Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, którego lokalizacja i godziny otwarcia będą dostępne na stronie www.staradabrowa.pl

To w ogromnej mierze od nas samych zależy czy będziemy żyć w zdrowym i czystym środowisku. Musimy pamiętać o tym, że aby ograniczyć ilość produkowanych przez nas odpadów musimy zacząć je segregować. Zwracamy się do naszych Mieszkańców z gorącą prośbą, abyśmy wspólnie zrobili krok zmierzający do racjonalnej gospodarki odpadami.

Załącznik nr 1              Załącznik nr 2  + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do publikacji komentarza - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Kierownik jednostki jest procesorem danych osobowych.

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Czytaj również

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szukaj

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczne Biuro Obsługi Interesantaelektroniczny samorząd

System RadaLokalne Centrum CertyfikacjiDziennki UstawMonitor Polskie - Wrota Powiat Stargardzki

ISO

Kalendarz

  Wrzesień 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30