Dziś jest: Poniedziałek 20 maja 2019, imieniny: Bernarda i Bazylego

2019-03-11 13:35:13

Bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu!

W dniu 08 maca 2019 roku w Urzędzie Gminy w Starej Dąbrowie odbyło się posiedzenie organizacyjne Gminnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpowodziowej

W posiedzeniu wzięło udział 9 osób. Wśród zgromadzonych znalazło się trzech przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących na terenie Gminy Stara Dąbrowa, dwóch przedstawicieli oświaty, jeden przedstawiciel Policji, Przewodniczący Rady Gminy oraz pracownik Urzędu Gminy ds. bezpieczeństwa.

Spotkanie otworzyła Pani Wójt- Sylwia Kalmus- Samsel, witając zebranych członków Zespołu. Następnie głos zabrała Pani Sekretarz Zespołu- Karolina Ufnalska, która przedstawiła porządek posiedzenia oraz omówiła zadania, strukturę oraz cel powołania Zespołu.

 

Podczas spotkania odbyła się dyskusja na temat projektu zarządzania powołującego Gminnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpowodziowej. Pan Artur Krasucki zaproponował aby projekt zarządzenia uzupełnić o zasady postępowania ze względu na charakter i wielkość zdarzenia, uwzględniając w nich sposób doraźnej pomocy poszkodowanym i ustalenie miejsca przeniesienia poszkodowanych na czas opanowania sytuacji kryzowej i wdrożenia szczegółowych procedur pomocy.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Bartnicki zaproponował, aby w sytuacjach zagrożeń miejscowych, małopowierzchniowych jako pierwsi do pomocy poszkodowanym dysponowani byli sołtysi poszczególnych sołectw, w zależności od miejsca zdarzenia oraz dostępności sił i środków jako osoby najbardziej zorientowane w środowisku lokalnym, w tym dostępności pomocy, sprzętu oraz miejsc tymczasowego pobytu poszkodowanych.

Podczas trwającej dyskusji wyłoniono trzy warianty pomocy poszkodowanym w sytuacji wystąpienia zagrożenia miejscowego na pierwsze 48h od jego wystąpienia do czasu neutralizacji i oceny strat w mieniu tj. aby miejscem ewakuacji poszkodowanej ludności były świetlice wiejskie, wyposażone w ogrzewanie, sanitaria oraz podstawowy sprzęt (łóżka polowe, podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego). Drugą propozycją wniesioną do dyskusji było przeniesienie poszkodowanych do wyznaczonego hotelu lub innego wynajętego lokalu z obsługą na terenie Stargardu, którego koszty pobytu finansowane byłyby z budżetu Gminy Stara Dąbrowa. Trzecim pomysłem wniesionym przez Panią Wójt było przeznaczenie lokalu zastępczego zlokalizowanego na terenie Gminy Stara Dąbrowa na potrzeby sytuacji kryzysowej, a wyposażonego w ogrzewanie, sanitaria oraz sprzęt domowy, który służyłby ad hoc jako lokal zastępczy do czasu neutralizacji i usunięcia zagrożenia w miejscu jego wystąpienia.

Przedstawiciele OSP wystąpili z wnioskiem o doposażenie jednostek w sprzęt i materiały do zapobiegania i ograniczenia skutków porywistych wiatrów i lokalnych podtopień spowodowanych ulewnymi deszczami i wystąpieniem rzek na terenie Gminy Stara Dąbrowa o plandeki wielkopowierzchniowe oraz worki lub rękawy przeciwpowodziowe, agregatu prądotwórczego o mocy 4 kW oraz łopat do śniegu przeznaczonych na „Akcję ZIMA”.

Następnie ustalono, że Urząd Gminy w Starej Dąbrowie przygotuje i podpisze umowy gotowości z piaskownią, zlokalizowaną w Nowej Dąbrowie oraz rolnikami mającymi na wyposażeniu ładowarki lub inny sprzęt do przewożenia kruszywa sypkiego na wypadek wystąpienia lokalnych podtopień posesji lub budynków mieszkalnych i gospodarczych w celu umożliwienia szybkiego ustawienia wału zbudowanego z worków wypełnionych piaskiem, bądź rękawów przeciwpowodziowych, będących na wyposażeniu magazynu przeciwpowodziowego.

Ostatnim wnioskiem było uzupełnienie magazynu wody pitnej dla ratowników OSP, osób uczestniczących w zdarzeniach kryzysowych, ochotników oraz osób poszkodowanych.+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:
Weryfikacja:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do publikacji komentarza - zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Kierownik jednostki jest procesorem danych osobowych.

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Czytaj również

Obsługa techniczna
ALFA TV

Szukaj

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczne Biuro Obsługi Interesantaelektroniczny samorząd

System RadaLokalne Centrum CertyfikacjiDziennki UstawMonitor Polskie - Wrota Powiat Stargardzki

ISO

Kalendarz

  Maj 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31