Współpraca polsko - niemiecka
Wójt Sylwia Kalmus - Samsel z wizytą w Schwedt na Uckermärkischer Bildungsverbund g GmbH w celu poszukiwania gminy partnerskiej, która mogłaby współpracować z gminą Stara Dąbrowa.
W państwach europejskich już od blisko 50 lat dużą rolę odgrywa współpraca partnerska. Do dziś nawiązano juz ponad 20 000 partnerstw samorządowych, z czego blisko 4000 dotyczy polskich miast, gmin, powiatów i regionów. Najwięcej polskich samorządowych stworzyło relacje z naszym zachodnim sąsiadem.
Czym jest współpraca parterska?
Współpraca partnerska to spotkaie dwóch gmin w celu realizacji wspólnych interesów i zacieśnienia więzów przyjaźni z uwzględnieniem europejskiej perspektywy. Partnerstwo miast i gmin europejskich jest najbardziej widocznym przykładem wyrażania jedności i tożsamośći europejskiej. Powinno opierać ono się przede wszystkim na wzjamnej przyjaźni i zrozumieniu. Współpraca partnerska może dotyczyć różnych płaszczyzn takich jak kultura, sztuka, inicjatywy obywatelskie, lokalny rozwój gospodarczy i wiele innych.
Korzyści płynące ze współpracy partnerskiej
Współpraca partnerska niesie za sobą wiele korzyści dla Europejczyków i wpływa na zwiększenie poczucia tożsamości europejskiej. Mieszkańcy miast lub gmin partnerskich mają możliwość wymiany doświadczenia oraz poglądów na wiele tematów, takich jak edukacja, kultura czy gospodarka. Wspólne spotkania ludzi reprezentujących różne kraje europejskie to szansa na znalezienie wspólnego rozwiązania napotykanych przez dane gminy czy miasta problemów.
